Právě si prohlížíte Návod: jak vybrat běžecké boty
4.7/5 - (3 votes)

Výběr správné obuvi na běhání může zásadně ovlivnit komfort a výkon při běhu. Běžecké boty musí být vhodně zvolené vzhledem k vašim chodidlům i běžeckému stylu, abyste se vyhnuli bolesti a zranění. Navíc musí odpovídat vašim potřebám a zájmům, ať už jste začátečník nebo zkušený běžec.

Abyste si mohli vybrat správné běžecké boty, je třeba zvážit řadu faktorů, jako je typ běžce, terén, tvar nohy, váha, odpružení a cenový rozsah. Tento článek vám poradí, jak vybrat správné běžecké boty, abyste mohli dosáhnout svých běžeckých cílů a vychutnat si každý běh naplno.

Terén – asfalt nebo příroda?

Zjistěte, v jakém terénu budete nejčastěji běhat a volte boty s odpovídajícím gripem a ochranou.

Běh na asfaltu vyžaduje boty s pevným podpatkem a jednodušším designem pro stabilnější běh po rovině. Na druhé straně, běh v terénu vyžaduje boty s lepším gripem a vyšší ochranou pro nohy, abyste se vyhnuli pádům a zranění. Trail boty jsou navrženy s většími hroty a výstuhami pro lepší grip v náročném terénu, zatímco běžecké boty na asfalt jsou často tenčí a lehčí, aby umožnily snadnější a rychlejší běh. Je důležité, abyste věnovali pozornost typu terénu, na kterém budete běhat, a vybírali boty s odpovídajícími vlastnostmi, abyste dosáhli nejlepšího výkonu a komfortu.

Správná velikost je klíčová

Nezapomeňte na své míry a volte boty s odpovídající velikostí pro nejlepší komfort a stabilitu.

Je důležité, abyste si vybírali boty, které vám dobře sedí a nebrání v pohybu. Nesprávně zvolená velikost může způsobit bolesti a potíže, jako jsou otoky a modřiny. Zvažte také, zda potřebujete větší nebo menší prostor pro nohu při běhu.

Je dobré si boty vyzkoušet před koupí, abyste se ujistili, že jsou ve vhodné velikosti, dobře sedí a nikde netlačí.

Běžecké batohy a další vybavení

Výběr správného běžeckého batohu je klíčový pro běžce, kteří potřebují mít své věci při běhu po ruce. Je důležité zvolit batoh, který je pohodlný a má dostatečný objem pro uložení nezbytných věcí, jako jsou například telefon, peněženka a klíče. Dále je nutné zvážit i materiál a kvalitu batohu, aby vydržel po dlouhou dobu. Když si běžec vybere správný běžecký batoh, může se plně soustředit na svůj běh a vědět, že jeho věci jsou v bezpečí. Jako alternativu lze zvolit běžeckou vestu nebo ledvinku.

Mezi další vybavení na běhání patří široká škála výrobků, které usnadňují a zlepšují běžecký zážitek. Mezi nejběžnější patří běžecké oblečení, sportovní výživa, hydrovaky, chytré běžecké hodinky, čelovky a další. Tyto doplňky nabízejí běžcům pohodlnost a umožňují jim běhat bez starostí o své věci a mít je stále při sobě.

Jak vybrat boty na běhání
Pro běh na asfaltu budete potřebovat boty s jiným gripem než v terénu

Odpružení podrážky

Zvažte, zda preferujete větší odpružení pro pohodlí nebo menší odpružení pro více kontroly.

Běžecké boty s větším odpružením poskytují více komfortu a redukují tlak na kloub při běhu. Tyto boty jsou vhodné pro běžce s většími nároky na pohodlí a pro dlouhé tratě. Na druhé straně, boty s menším odpružením poskytují více kontroly a stability a jsou vhodné pro běžce, kteří preferují větší citlivost na terén a lepší kontrolu nad svým během.

Zvažte své potřeby a preference, abyste vybrali správné odpružení, které vám poskytne nejlepší komfort a výkon při běhu. Pokud máte problémy se svými klouby, může být vhodné zvolit boty s větším odpružením, abyste snížili tlak na klouby a zlepšili své pohodlí při běhu.

Tvar boty dle vašeho chodidla

Podle tvaru chodidla volte boty s odpovídajícím tvarováním a švem pro nejlepší komfort a podporu.

Někteří lidé mají ploché nohy, zatímco jiní mají výraznější klenbu. Boty s plochým tvarováním a volným švem mohou být pro někoho s plochými nohami nevhodné a mohou způsobovat bolesti a otoky. Naopak, boty s výraznou oporou klenby a těsným švem mohou být pro někoho s výraznou klenbou prodyšné a nepohodlné. Je důležité vybrat boty, které se dobře přizpůsobí tvaru vaší nohy, abyste mohli běhat pohodlně a bez bolesti.

Další věcí je, že se modely běžecké obuvi vyrábějí v panské a dámské verzi, které se lehce liší svým tvarem i velikostí.

Pokud nevíte, jaký je tvar vašeho chodidla, můžete si pomoci s online testy nebo se obrátit na odborníka, který vám pomůže stanovit váš tvar nohy a doporučit vhodné boty.

Cena

Zvažte cenový rozsah, který si můžete dovolit, a volte boty, které splňují vaše potřeby a preference.

Je důležité si uvědomit, že vyšší cena neznamená nutně lepší kvalitu, ale může zahrnovat dodatečné funkce a vybavení. Na druhou stranu, příliš levné boty mohou být kompromisem v kvalitě a podpoře. Zvažte své finanční možnosti a volte boty, které vám nabízejí optimální komfort a výkon za cenu, kterou si můžete dovolit zaplatit.

Slovo na závěr

Výběr správných běžeckých bot může být náročný, ale zvažováním typu běžce, terénu, tvaru nohy, váhy, odpružení, rozměrů a cenového rozsahu můžete najít boty, které vám poskytnou požadovaný komfort a výkon.

Důležité je neuspěchat se s výběrem a pečlivě zvážit všechny klíčové faktory, zmíněné výše. S dobře zvolenými běžeckými botami se budete cítit pohodlně a budete mít dostatek podpory pro maximální výkon a pohodlí. Tak neváhejte a vyberte si správné běžecké boty pro vás!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..